Wiosna

Zajęcia kreatywne

Cuda wykonane przez naszych uczniów, pod czujnym okiem p. Dominiki.
marzec, 2024

21 marca

Pierwszy Dzień Wiosny !

Każdy z oddziałów spędził ten dzień inaczej:
w Konstancinie najpierw zabawa terenowa a następnie, pierwszy w tym roku, grill :),
na drugim oddziale wieczór filmowy ze świeżym popcornem,
w Piasecznie dzień piżamowy oraz własnoręcznie przygotowywane zdrowe posiłki.
Wagarów nie było, bo po co :)

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom i wychowawcom!


Podróż z "Kartami wyboru Profeski"

Warsztaty doradztwa zawodowego

W ostatnim dniu przed feriami zimowymi uczniowie Oddziału Dziennego w Piasecznie uczestniczyli            w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego. Celem spotkania było przybliżenie tematyki związanej     z umiejętnościami i czynnościami w środowisku pracy. Ciekawym doświadczeniem było wykorzystanie narzędzia "Kart wyboru Profeski", które oparte jest na aktywnym dialogu, skoncentrowanym wokół obrazów. Karty z obrazkami prezentują różne środowiska pracy, czynności, przedmioty, podmioty pracy
oraz otoczenie zawodowe. 

Barbara Zadrożna, styczeń 2024

Jesteśmy dumni!

Nauczycielka naszej szkoły, Pani Joanna Bugaj, zdobyła I miejsce w VII edycji konkursu   „Edukreator na Mazowszu” w kategorii „Kreatywny nauczyciel szkoły ponadpodstawowej (szkoła na terenie gminy/miasta do 50 tys. mieszkańców)” , zorganizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W konkursie brali udział  nauczyciele, których cechuje wyobraźnia i pomysłowość w prowadzeniu lekcji i zajęć szkolnych oraz umiejętność inspirowania uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień kulturowych.     
                                                                                                                                                                                                             Serdecznie gratulujemy!
https://mazovia.pl/pl/konkursy/kreatywni-nauczyciele-i-szkoly-mazowsza.html?fbclid=IwAR2WWG89H3WN1uc...

Szkoła do Hymnu 2023

w piątek, 10 listopada 2023 r., o symbolicznej godzinie 11:11, w naszej szkole zabrzmiał hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Edukacyjny spacer

śladami Niepodległości

Konstancin-Jeziorna, listopad 2023

Dziękujemy !!

Składamy serdeczne podziękowania dla Pracowników firmy COMPENSA Vienna Insurance Group za okazanie wielkiego serca i przekazanie dla naszych podopiecznych słodkich upominków.

Jesteście Wielcy!!

Wycieczka edukacyjna

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

1 czerwca 2023 roku uczniowie Oddziału Dziennego w Piasecznie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. „Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce to zespół pałacowo-parkowy, który w ostatnich latach przeszedł kompleksową rewitalizację. Wyremontowano pałac Pułaskich, zabytkowy park w Winiarach, a do celów edukacyjno-kulturalnych wybudowano nowoczesne Centrum Edukacyjno-Muzealne. Stanowi ono dodatkowe zaplecze do realizacji tego typu edukacyjnych projektów. Warka jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu, które może poszczycić się ponad 700-letnią historią.”
https://www.muzeumpulaski.pl/ 

"Witaj dniu Trzeciego Maja,

który wolność nam zwiastujesz [...]"

Druga na świecie (po amerykańskiej) i pierwsza w Europie – mowa o polskiej konstytucji. Ustawa rządowa z 3 maja roku 1791 obchodzi 231. urodziny i z tej oto okazji uczniowie wzięli udział  grze terenowej pod hasłem „Konstytucja.1791”, w której odkrywali kulisy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.  

Świętowanie miało nietypową formę podchodów. Uczniowie musieli odnaleźć na terenie szkoły koperty      z zadaniami (rebusy , quizy , krzyżówki) i wspólnie w grupie zmierzyć się z nimi. 
Obchody przygotowała  p. Barbara Zadrożna 

3 maja 2023 r.


Robotyka

i programowanie

Za nami ciekawe i twórcze pierwsze lekcje informatyki z wykorzystaniem Lego Education Spike Prime
26.01.2023

Astronomia...

...moje hobby

Jak przygotować się do obserwacji nocnego nieba?                                                                                                       Czym można obserwować nocne niebo?
Jakie obiekty możemy obserwować na nocnym niebie?
Jak nauczyć się rozpoznawania gwiazdozbiorów?
O nocnym niebie opowiadał nasz nauczyciel geografii p. Adam Rowiński wykorzystując profesjonalny sprzęt do obserwacji astronomicznych
30.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada

  "Jak dobrobyt osobisty nie pogodzi jednostki z niewolą, tak i konieczność wyrzeczeń i ofiar nie odstręczy narodów od dążenia do budowy własnych wolnych i niezależnych państw."                            Henryk Wereszycki, Pod berłem Habsburgów          
W przeddzień 104 rocznicy tak upamiętniliśmy ten Wielki Dzień
opiekunowie: p. Agnieszka Gajda, p. Ewa Grotek, p. Agnieszka Kruszyńska-Wochna, p. Robert Mieczkowski i p. Beata Smolewska  


Warsztaty ceramiki

Otwarta Pracownia Plastyczna BIAŁA

3 listopada 2022r. uczniowie z oddziału dziennego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę pieszą do pracowni ceramicznej w centrum Piaseczna. Po przybyciu na miejsce mieli możliwość zapoznania się z historią Galerii Biała i zgromadzonymi tam małymi formami ceramicznymi. Pod okiem artysty-ceramika p. Beaty Zamorskiej-Ostafijczuk wykonali własne prace. Dziękujemy za miłe przyjęcie i wszelkie
wskazówki. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.
Mateusz Częstochowski

Wycieczka do "Kopernika"

20 października br. uczniowie z piaseczyńskiej EZRY mieli przyjemność odwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Poza wystawą główną odwiedzili również Planetarium, w którym obejrzeli seans „Jesteśmy astronomami” . 
 Bilety do Centrum Nauki oraz Planetarium dla naszych uczniów zakupiła Fundacja Audemus Audire. Serdecznie dziękujemy!

Joanna Bugaj 

„Dodatni wpływ na dziecko jest ważniejszy niż nauczenie abecadła.”
Lucy Maud Montgomery, „Ania z Avonlea”

Dziś, zamiast tradycyjnych lekcji, nasi wspaniali pedagodzy zorganizowali dla uczniów szereg atrakcji. Młodzież z oddziału dziennego odwiedziła Park Trampolin oraz wystawę „Fascynujący świat pająków i skorpionów” w Pałacu Kultury i Nauki. W tym czasie na oddziale stacjonarnym nauczyciele serwowali świeżo wyciskane soki i organizowali różnego rodzaju gry i zabawy przy dźwiękach muzyki. Nie zabrakło też słodkich niespodzianek...
Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych nauczycieli i wychowawców!!!!

Lekcje z Temidą

Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
Jakie prawa ma konsument?
Czym jest stalking?
Jak reagować na prześladowanie w szkole?
Gdzie szukać przepisów prawa?
Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

"Lekcje z Temidą” to nieodpłatny program edukacyjny, który jest prowadzany przez aktywnego zawodowo radcę prawnego. Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. Podczas zajęć kształtowany jest i umacniamy szacunek do prawa oraz wzbudzanie zainteresowania prawem. Prowadzący uczą o systemie prawa w Polsce, zawodach prawniczych i ścieżce kariery. Podpowiadają w jaki sposób rekrutować na studia prawnicze. Autorzy programu, uświadamiając uczniów o skutkach prawnych prześladowania rówieśników, zwiększają bezpieczeństwo w szkołach. Ponadto, program obejmuje informacje z zakresu prawa konsumenckiego oraz cyberbezpieczeństwa.

Program przeprowadzony dla uczniów naszej szkoły w dniu 20 kwietnia 2022 r.

opiekun: Barbara Zadrożna


Pisanki Kraszanki...

...Wielkanocne Malowanki

Na oddziale stacjonarnym odbyły się nietypowe zajęcia terapeutyczno – kreatywne - dekorowanie pisanek. Pisanki wielkanocne, kraszanki, kolorowe jajka są w czasie świąt symbolem nowego życia. Jajka możemy pomalować ręcznie, okleić muliną, a także można spróbować techniki decoupage, czy pisanek na szydełku. Pomysłów jest mnóstwo. 
 Sztuka decoupage to technika zdobienia, która polega na przyklejaniu, na odpowiednio spreparowaną powierzchnię, wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Również pisanka może być oklejona w ten charakterystyczny sposób.
 Czasochłonne zajęcie, które daje niesamowity efekt, czyli pisanki z muliny. Mrówcza praca polega na tym, żeby zaczynając od czubka najpierw smarować klejem jajo a później nakładać mulinę pokrywając każdy centymetr jajka. Mulina powinna owijać jajko. Jajka z muliny mogą mieć różne kolory, bardzo popularne są pisanki ombre, czyli pisanki w których mulina przechodzi z najciemniejszego do najjaśniejszego odcienia danego koloru.
 Dla całego zespołu oraz młodzieży był to mile spędzony czas, nawet nasz pies terapeuta bawił się świetnie! Powstały piękne „dzieła” , a jak widać talentów u nas nie brakuje!

Joanna Pągowska, Paulina Ambroziak, Małgorzata Kaczkowska
kwiecień 2022

Czysty las...

...zdrowe powietrze

• 14.03.2022 r.  we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gminy Konstancin Jeziorna
oraz Nadleśnictwem Chojnów szkoła zorganizowała sprzątanie lasu otaczającego Uzdrowisko. W akcję zaangażowani byli uczniowie, nauczyciele oraz wychowawcy. Pogoda sprzyjała nie tylko wyszukiwaniu i zbieraniu pozostawionych w lesie śmieci, ale też wzajemnym relacjom i rozmowom. Jednym słowem połączyliśmy przyjemne z pożytecznym.
Monika Protas

Świąteczne spotkanie

Za nami świąteczne spotkanie, podczas którego nie zabrakło wspólnych życzeń, podsumowań i ciepłej atmosfery. Przy dźwiękach kolęd, zajadaliśmy się pysznościami, a rozmowom nie było końca.
Paulina Ambroziak

Święty Mikołaj już do nas dotarł

a wszystko za sprawą dzieci i młodzieży ze
Szkoły Podstawowej nr 5 
w Piasecznie.
Z całego serca dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę słodyczy, a przede wszystkim dziękujemy Pani Małgorzacie Niemiec, która tę zbiórkę zorganizowała.

Zajęcia sportowe na lodowisku

My się zimą nie nudzimy! We współpracy z Uzdrowiskiem Konstancin Zdrój S.A. zorganizowaliśmy zajęcia sportowe na lodowisku. To była idealna okazja na naukę lub podszlifowanie swoich łyżwiarskich umiejętności. Wszyscy bawiliśmy się rewelacyjnie.
Paulina Ambroziak, Krzysztof Żychowicz, Marlena Zalewska

Zima, zima

 Zimowa atmosfera udzieliła nam się w sposób szczególny w sobotnie popołudnie, co sprawiło, że zajęliśmy się produkcją sztucznego śniegu.  Wystarczyła skrobia ziemniaczana, olej i ręce do pracy, by powstał biały puch. Kolejnym krokiem było stworzenie kapeluszy i szalików z różnych materiałów i tak oto powstały piękne bałwanki. To była świetna zabawa, którą z pewnością powtórzmy.
Małgorzata Kaczkowska, Bartłomiej Szeluga

W naszej grupie...

...nigdy nie jest nudno. Staramy się w 100 % wykorzystywać i urozmaicać czas. Przełamujemy rutynę, spędzając go aktywnie i kreatywnie, skutecznie dbając o kondycję fizyczną i psychiczną. Zajęcia artystyczne, spacery, zajęcia kulinarne, ćwiczenia, śpiew i taniec, gry planszowe, to tylko niektóre z aktywności które uwielbiamy i praktykujemy.

Marlena Zalewska

Dzień Dyni

Zajęcia plastyczne

Pod koniec października, doceniając otaczającą nas piękną jesień oraz towarzyszące jej dary, postanowiliśmy świętować Dzień Dyni. Każda pora roku ma swoje wyjątkowe akcenty. Jesień nie stanowi pod tym względem wyjątku! Jesienne warzywa i owoce dostarczają nam wielu interesujących inspiracji. Ten dzień wypełniony był licznymi zajęciami. Malowanie dyń budziło dużo emocji i cieszyło się niemałym zainteresowaniem.
Zajęcia te miały na celu:
  • pobudzanie kreatywności uczniów
  • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej uczniów
  • rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych
  • odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem
  • zaspokajanie potrzeby tworzenia
  • rozwijanie zdolności wyobrażania, wymyślania i produkowania czegoś nowego, oryginalnego
  • rozwijanie możliwości innowacyjnych poprzez wynajdywanie różnych rozwiązań dotyczących tego samego tematu
  • zapoznanie z różnymi technikami i obserwowanie uzyskanych efektów
  • posługiwanie się niekonwencjalnymi materiałami jako środkiem wyrazu
  • rozwijanie wyobraźni pobudzonej pozytywnymi emocjami
  • integracja społeczności, współdziałanie w zespole
Program tych zajęć plastycznych został stworzony z myślą o uczniach, którzy wykazują zainteresowania tą dziedziną aktywności, czerpią zadowolenie z faktu tworzenia prac plastycznych oraz wykazują chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach. 
Anna Świątecka

Dogoterapia

Uczniowie przebywający na oddziale stacjonarnym mają możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach dogoterapii. Podczas spotkań, oprócz przebywania z psem, wychowankowie uczą się właściwych i bezpiecznych postaw wobec psa w ramach profilaktyki pogryzień. W zajęciach biorą udział dwa psy: Luke - border collie oraz Misty - chihuahua.
Efekty dogoterapii:
  • zwiększenie poczucia bezpieczeństwa
  • wyzwalanie potrzeby spontanicznej komunikacji
  • zmniejszenie nadwrażliwości na bodźce dotykowe
  • ułatwianie nawiązywania kontaktu z obcą osobą
  • wydłużenie czasu koncentracji uwagi
  • rozwijanie funkcji opiekuńczych
  • wzmacnianie poczucia odpowiedzialności
  • rozwijanie funkcji poznawczych
  • rozwijanie funkcji opiekuńczych
  • opanowanie prostych elementów tresury, dających dziecku poczucie własnej wartości
  • panowanie nad emocjami
  • zwiększenie motywacjo do udziału w proponowanych aktywnościach
Spotkania z psem wywołują szereg pozytywnych emocji - to jedna z wyjątkowych cech dogoterapii. Co ważne, emocje wpływają także na wiele sfer funkcjonowania, oddziałują pozytywnie na procesy poznawcze, motywację, samoocenę, koncentrację i zdrowie.
Małgorzata Kaczkowska

Zajęcia żywieniowe

Tym razem na zajęciach z wychowawcami uczniowie przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania. Poznali  różnorodne, pełne smaku produkty, z których przygotowywali zdrowe soki owocowo-warzywne. Pod czujnym okiem opiekunów uczniowie umyli i obrali produkty. Kolejnym etapem pracy był proces wyciskania owoców. Szefowie kuchni z wielkim entuzjazmem tworzyli własne kompozycje smakowe soków. Świeże i naturalne napoje znalazły uznanie u wszystkich. Było pysznie i zdrowo :) 

Paulina Ambroziak

Zajęcia kreatywne


Wylewanie obrazów akrylowych to bardzo prosta metoda tworzenia niepowtarzalnych dzieł. Metoda jest niezmiernie prosta: rozcieńczamy farby akrylowe do konsystencji rzadkiego kisielu, dodajemy silikon do farb kolorowych, żeby stworzyły się piękne oczka. Te pływające oczka powstają przede wszystkim dzięki różnicy gęstości farb. Zazwyczaj korzystamy z czterech różnych kolorów w tym białego. Następnie przelewamy farby do jednego kubeczka poprzez dolewanie po kilka mililitrów każdego koloru, aż do momentu ich wyczerpania. Kolejnym krokiem jest delikatne przemieszanie mieszanki. Jednak, uwaga, nie mieszamy jak herbaty łyżeczką, jest to raczej wykonanie znaku + w kubeczku. Po tak przygotowanej miksturze czas na proces wylewania na blejtramę. Trzymając kubek przyciśnięty do płótna obracamy całość w ten sposób, że kubek jest teraz "do góry nogami" na płótnie. Delikatnie rozprowadzamy farbę poprzez przechylanie blejtramy w różne strony a spływająca farba tworzy niepowtarzalne wzory. Na koniec, aby wydobyć jak najwięcej pływających oczek podgrzewamy rozlaną farbę opalarką lub zapalniczką. Pamiętajcie o zabezpieczeniu podłoża, mamy tu do czynienia z rozlewającą się kolorową mazią, której część z pewnością znajdzie się na stoliku/biurku. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na dwa, trzy dni. Na koniec możemy pokusić się o polakierowanie naszych arcydzieł.
Prace naszych uczniów, zaprezentowane poniżej, zostały wykonane po czujnym okiem nauczycieli: Joanny Bugaj, Małgorzaty Niemiec i Mai Zalewskiej.
Joanna Bugaj